Alan suurin tapahtuma starttaa Toukokuussa Hannoverissa, lähde mukaan!

LIGNAssa yli 1500 näytteilleasettajaa esittelee valtavan valikoiman koneita sekä työkaluja puunjalostukseen ja kappaleen käsittelyyn.

Messuilla on erittäin paljon ohjelmaa; työnäytöksiä  alan uusimmilla laitteilla, kappaleen käsittelyä, ohjattuja kierroksia ja paljon muuta. Alan viimeisimmät trendit kertovat kävijälle miten hän pystyy tehostamaan omaa tuotantoaan, parantamaan kappaleen käsittelyä, tuomaan kestävyyttä ja monipuolistamaan toimintaa.

LIGNA tarjoaa:

• Maailman kansainvälisimmän tapahtuman verkostoitumista varten
• Ainutlaatuisen mahdollisuuden nähdä koko puuntyöstöteollisuudenkirjo koneiden ja työkalujen osalta
• Työnäytöksiä markkinajohtajien viimeisimmillä innovaatioilla
• Näkemyksen mihin suuntaan ala on menossa
• Inspiraatiota oman tuotannon parantamiseen ja tehostamiseen

Ota yhteyttä ja sovi tapaaminen.
Raino Heikari,  +358 408 245 332,  raino.heikari@awutek.fi
Ari Jokila,  +358 400 220 885,  ari.jokila@awutek.fi
Kerkko Varpio,  +358 400 120 207,  kerkko.varpio@awutek.fi
Mika Lahtinen,  +358 40 731 5830,  mika.lahtinen@awutek.fi
Pekka Rasanen,  +358 40 718 1488,  pekka.rasanen@awutek.fi
Erik Torkko,  +358 400 228 007,  erik.torkko@awutek.fi
Mika Torkko,  +358 40 522 7566,  mika.torkko@awutek.fi
Teemu Vierimaa,  +358 2 436 1115,  teemu.vierimaa@awutek.fi
Jari Laine,  +358 2 436 1119,  jari.laine@awutek.fi

Tästä messujen omille sivuille.

Lataa tästä Awutekin päämieslista ja messukartta.

Nähdään Lignassa!!

IMA Klessmann GmbH ja Schelling Anlagenbau GmbH esittäytyvät ensi kertaa uutena yhtiönä nimeltä IMA Schelling Group (ISG).
Mikään ei kuitenkaan ole muuttunut yritysten IMA, Schelling sekä Priest&Horstmann kohdalla.

Eräkoon 1 valmistus täysin automaattista tuotantolinjaa käyttäen on osaston hallitseva teema.

Uusi ratkaisu levyn paloitteluun
Uusi joustava levynpaloittelukone räätälöityyn huonekalutuotantoon tulee olemaan yksi näyttelyn kohokohdista. Laitteisto yhdistää ensimmäistä kertaa IMA:n ja Schellingin levynpaloitteluteknologian suuritehoiseksi linjaksi joustavilla paloittelumahdollisuuksilla ja kappaleen optimoinnilla.

Lisäksi IMA esittelee pienemmät koneet, esimerkiksi Novimat Contour- mallin IMALUX:lla varustettuna, mikä käsittää tarkan laser-järjestelmän saumattomaan reunanlistoitukseen pienissä teollisuusyrityksissä sekä paluukuljettimen takaisinsyöttöön.

Ryhmän näyttelyosasto käsittää 3608 m² laajan alueen Hallissa 12, osastoilla A 50 – E50

Lue IMA Schelling Group:n lehdistötiedote tästä.

Michael Weinig AG

Weinig Group tulee ensimmäistä kertaa esittelemään koko massiivipuumallistonsa Hallissa 27.
Tämä 4000 m2 kokoinen messuosasto tarjoaa asiakkailleen mahdollisuuksia pienyrityksille- ja teollisuudelle motolla ”THINK WEINIG”. Massiivipuun työstön alueella esitellään monipuolista tuotevalikoimaa profilointiin, katkaisuun, optimointiin, liitosteknologiaan sekä ikkuna- ja huonekalutuotannon segmentteihin liittyen. W 4.0 Digital, projektitoiminta ja vaihtoehtoiset materiaalit ovat erityisen tarkastelun kohteina.

Weinig Powermat-maailma
Uusi Powermat 2400 juhlistaa maailman ensi-iltaansa LIGNA-messuilla. Höyläkone on suunniteltu teolliseen listojen tuotantoon jopa 100 m/min syöttönopeudella ja se esitellään mekanisoidussa työstöprosessissa syötöllä ja ulostulomekanisoinilla varustettuna. Messuilla nähtävä Powermatin 3D-versio puolestaan voi tuottaa vapaasti ohjelmoitavia pinnan työstön ratkaisuja kappaleen läpisyötön aikana. Uutena ominaisuutena tässä koneessa on työstötila, minkä avulla työkappaleisiin on mahdollista työstää kartiomaisia ja kaarevia muotoja. Seuraavalla tasolla on saatavilla laajoin valikoimin varustettu Powermat 1500, mikä kattaa useimpien asiakkaiden vaatimukset ja tarpeet.
Oli sitten kyse useampien leveyksien työstämisestä liikkuvan karan avulla tai pienien määrien työstämisestä yhdellä ja samalla koneella, Powermat 1500 sopii kaikkiin tarkoituksiin.

Weinig ryhmän osasto löytyy hallista 27.

Katso Weinigin osastolla esillä olevat koneet tästä.

Lue Weinig:n lehdistötiedote tästä.

Martin

Martin esittelee itsensä täysin uuden yrityssuunnittelun valossa LIGNA-messuilla. Ylläty Martinin uusista tuulista.

Martinin mallisto on esillä laajasti. Pöytäsahat T60-mallista aina täysin varusteltuun T75-malliin kaikissa saatavilla olevissa versioissa. Martinille on tullut perinteeksi esitellä yksi kone erityisvärillä ja tänä vuonna T75 saha on saanut erikoisvärityksen.

Martin löytyy hallista 12, osastolta E30.

Lue Martinin Ligna tiedote täältä.

Johtuen tuotteiden monimuotoisuudesta ja yhä vaativimmista materiaaleista perinteiset leveänauhahiomakoneet, joissa on vain pitkittäishiomayksiköitä ( kuten rumpu, talla ) eivät pysty ratkaisemaan asiakkaiden nykytarpeita.
Sen tähden Costa Levicatrici esittelee CNC-HIOMAKESKUKSIA, joissa on poikittais-, pitkittäis-, orbital harjahioma-, vinossa olevia harjahioma- ja Super-viimeistely-yksiköitä.
Costan löydät Hallista 16, osastolta A14.

Lue Costan Ligna tiedote täältä.

Masterwoodin osastolla kaikki koneet ovat asennettu toimintakuntoon. Asiakkaan halutessa, myyjämme saapuvat paikalle erikseen esittelemään koneita.

Masterwoodin Ligna tiedosteesta näet mitä kaikkia koneita osastolla on esillä.

Masterwoodin löydät Hallista 12, osastolta E78.

Lue Masterwoodin Ligna tiedote täältä.