Skip to main content
Referenssit

Holz-Her investointi teki arjesta sujuvampaa Riskun Kalusteella

Uudet Holz-Her-koneet toivat vauhtia ja varmuutta tuotantoon

Kurikan Luovankylän rauhallisissa maisemissa sijaitsee verstas, jossa puu taipuu yksilöllisiksi kalusteiksi. Riskun Kaluste on valmistanut mittatilauskalusteita jo vuodesta 1983 lähtien, ja neljän vuosikymmenen aikana yritys on saanut maineen laadusta, luotettavuudesta ja tinkimättömästä ammattitaidosta.

Vaikka perinne ja käsityö ovat aina olleet toiminnan ytimessä, koneet kertoivat jo omaa tarinaansa ajasta. Tuotannossa palvellut reunalistoituskone ja monikaraporakone olivat ehtineet palvella yritystä yli 20 vuotta. Päivittäisessä työssä se tarkoitti sitä, että aikaa kului liikaa, ja laadun varmistaminen vaati entistä enemmän tarkkuutta ja käsityötä. Oli selvää, että jos Riskun Kaluste halusi jatkossakin tarjota asiakkailleen parasta mahdollista laatua, täytyi tuotantoa uudistaa.

Ratkaisu löytyi Showroomista

Päätös ei syntynyt hetkessä. Riskun Kalusteen väki halusi nähdä ja kokea koneet itse. Vierailu Awutekin showroomissa antoi siihen mahdollisuuden: rauhassa sai kokeilla, kysyä ja arvioida, mikä olisi heidän tarpeisiinsa paras ratkaisu. Riskun kaluste päätti hankkia Holzherin Evolution 7405 pystymallisen cnc- työstökeskuksen sekä Holzherin Streamer 1057 XL C- reunalistoituskoneen.

  • Holz-Her Evolution CNC -työstökone toi mukanaan aivan uudenlaista joustavuutta: imukuppikiinnitys ja neljän sivun työstö avasivat mahdollisuuksia, joita vanhoilla laitteilla ei ollut. Kone myös varustettiin mm. isolla XL-porayksiköllä sekä xcut- sisäänsyöttöpöydällä, joka helpottaa pitkien kappaleiden työstämistä.
  • Holz-Her Streamer reunalistoituskone puolestaan teki arjesta vaivatonta nopealla liimanvaihdolla, lyhyellä lämmitysajalla ja ennen kaikkea laadukkaalla lopputuloksella. Koneessa asetteentekoa ohjaa myös V.I.S.E- toiminto.

Uusi arki verstaalla

Kun koneet saatiin asennettua ja otettua käyttöön, muutos näkyi nopeasti. Vain kahden kuukauden käytön jälkeen Riskun Kalusteessa voitiin todeta, että investointi oli onnistunut.

”Koneet ovat olleet käytössä nyt muutaman kuukauden ja heti olemme huomanneet, että investoinnilla on saatu sitä, mitä lähdettiin hakemaankin. Työ sujuu nyt nopeammin, laatu pysyy tasaisena ja omaa valmistusta on voitu kasvattaa. Mallistosta löytyy nykyään myös muutamia omia ovimalleja,” toteaa Teemu Risku.